SOFRANIZIN BEREKETİ: KARATAY HALK EKMEK


Karatay Halk Ekmek Fabrikası, Belde Gıda Ltd. Şti bünyesinde, 21.09.1995 tarihinde kurulmuş olup, 01.12.1995 tarihinde, 2000 m2 lik alanda, 30 personel ile günde 50.000 ekmek üretecek kapasitede üretimine başlamıştır. Gelişen teknoloji, sistemi revize etme ihtiyacını doğurmuş ve 29.05.2005 tarihinden itibaren yarı otomatik tünel sistemi ile faaliyet göstermeye devam etmiştir. Tünel sistemi ile birlikte ekmek üretim kapasitesi günde 100.000 adete, personel sayısı ise 45 kişiye çıkmıştır.
Sistemimizde gerçekleştirdiğimiz bu revizyon karşısında elde ettiğimiz kalite, çalışma ortamındaki hijyen, sanitasyon ve müşteri memnuniyetindeki artış sektördeki diğer firmaların da dikkatini çekmiştir. Böylece bizim öncülüğümüzde birçok firma da sistemini yenileme ihtiyacı hissetmiştir. Böylesi bir durum da Konya piyasasında üretim sistemi anlamında çıtanın daha da yükseğe çıkmasını sağlamıştır.
Tünel sisteme geçişle birlikte kalite, gıda güvenliği, hizmet gibi hususlarda da hassasiyet artmıştır. Yapılan revizyonlar ve ek yatırımlar neticesinde ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi ve ISO 22000:2005 gıda güvenliği yönetim sistemi ile ilgili belgeler alınmış ve uygulanmaya devam edilmektedir. Bu hususlar doğrultusunda tedarikçilerin seçiminde, girdi kontrol, ürün gerçekleştirme, son ürün kalite kontrol ve sevkiyat sürecinde gerekli hassasiyetler azami ölçüde sağlanmaktadır. Müşteriler ile devamlı olarak iletişim halinde olup, müşteri ziyaretleri gerçekleştirilerek, şikayet ve önerileri alınmaktadır. Ayrıca her yıl son tüketiciler ve bayilere yönelik anket uygulaması da yapılmaktadır.
Hem kalite hem de fiyat anlamında müşteri memnuniyetini sağlamak önceliklerimiz arasındadır. Kaliteli ekmeği uygun fiyata sunmak ve Konya piyasasında fiyat istikrarını sağlamak gibi önemli sorumluluklarımızın olduğunun bilincindeyiz. Bunun bir sonucu olarak da Konya halkının ekmeğimizden yararlanabilmesi amacıyla Konya'nın merkez ilçelerinin tamamında ekmeğimizin bulunmasını sağlayan satış politikaları izlemekteyiz.
Fabrikamızda bulunan kamera sistemi ile de üretimin her alanı kontrol altında tutulmaktadır. Bu sayede geriye dönük incelemeleri de yapma olasılığımız bulunmaktadır.
Çalışan personelimizin tamamının hijyen ve sanitasyon kurallarına uyması sağlanmaktadır. Bu bilincin oluşturulabilmesi amacıyla yıllık eğitim programları planlanarak iç ve dış kaynaklı eğitimler verilmektedir.
Ayrıca çalışan personelimizin sağlık kontrolleri de mutlaka yaptırılmaktadır.
İş sağlığı ve güvenliği hususunda gerekli önlemler alınmakta, uzmanlar tarafından gerekli eğitimler verilmekte, fabrikamızda yıllık rutin incelemeler yapılmakta ve sürekli olarak güncel uygulaması sağlanmaktadır.
Firmamız "Halk Ekmek Fabrikamızda Tünel Fırın Sistemiyle Üretilen Ekmeğin Gıda Güvenliği ve Kalite Standartının Geliştirilmesi Projesi" ile de ekmek poşetleme için gerekli altyapıyı oluşturmuştur. Hali hazırda temizlik ve hijyenin üst düzeyde tutulduğu kuruluşlara poşetlenmiş ekmek vermekteyiz.
Kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunabilmek maksadıyla tüm aşamalarda kontrol noktaları oluşturmak gereklidir. Bu sebeple sektörde aynı amaç doğrultusunda faaliyet gösteren diğer firmaların da bu hususlara riayet etmeleri, ekmek kalitesinin artmasına ve rekabetin kalite üzerinde yapılmasına sebebiyet verecektir.